Wiedza

  1. Najwięcej śmieci powstaje z opakowań! Wybieraj produkty zapakowane w prosty sposób, sprawdzaj czy powstałe w wyniku zakupu odpady nadają się do recyklingu.
  2. Wybieraj produkty w papierowych opakowaniach – papier jest surowcem łatwym do przetworzenia i najszybciej się rozkłada.
  3. Jeśli kupujesz napój w puszce, pamiętaj, że jest to jeden z bardziej pożądanych surowców do odzysku – segreguj go! Aluminium jest drogie w procesie wytwarzania i długo się rozkłada.
  4. Napój w szkle smakuje lepiej? Wybieraj butelki zwrotne!
  5. Wybieraj duże opakowania, jeżeli wiesz, że wkrótce znów sięgniesz po ten sam produkt – oszczędzisz pieniądze i środowisko.
  6. W ciągu miesiąca zużywasz dużo plastikowych butelek po wodzie mineralnej – ustawione jedna na drugiej sięgają wysokości 6-piętrowego bloku. Zastanów się nad filtrem do wody z kranu.
  7. Wyprodukowanie nowego przedmiotu pochłania energię i zanieczyszcza środowisko – szanuj rzeczy! Te, których już nie potrzebujesz oddaj innym.
  8. Masz swój gust – nie bądź ofiarą mody! Wymieniając szafę co sezon przyczyniasz się zarówno do nadprodukcji jak i wytworzenia kolejnej porcji śmieci!
  9. Wybieraj sprzęty elektroniczne działające na akumulatory i zasilacze – z każdą wyrzuconą baterią obarczasz środowisko toksyczną substancją.
  10. Czy musisz korzystać z jednorazowego kubka? Lepiej umyć naczynie niż uruchamiać wielką machinę przemysłu recyklingowego.

Jeżeli nie potrafiłeś postąpić właściwie – rusz głową – „drugie życie śmiecia” zależy od twojej kreatywności!