Warsztaty w Centrum Kultury Żydowskiej JCC Kraków

Zajęcia zorganizowane zostały przez naszą znajomą, kiedy dowiedziała się, że prowadzimy warsztaty robienia tradycyjnych laleczek białoruskich. Od razu znalazło się kilka chętnych do zgłębiania tajników magicznych mocy tkwiących w tradycyjnym lalkarstwie. Szczególnie, że to nie są jakieś gałgankowe ozdoby a prawdziwe magiczne talizmany!
Prowadząca warsztaty, Kasia Dorota mówi: „Tego typu lalkarstwo można odnaleźć w kulturach tradycyjnych większości krajów europy wschodniej ale te laleczki jak dla mnie są wyjątkowe. Nauczyłam się je robić dwa lata temu na Białorusi. Wykonuje się je bez użycia narzędzi. Używa się najczęściej naturalnych materiałów oraz kawałków starych, nienoszonych ubrań lub ścinków materiałów. Jest dużo różnych rodzajów lalek w białoruskiej tradycji – jedne spełniają życzenia, inne ochraniają podróżnych. Są tez inne przeznaczone dla nowożeńców i dla panny młodej. Wszystkim im przypisuje się właściwości magiczne. Na warsztatach zrobiłyśmy Żadanice – lalki, które mają zdolność spełnianie życzenia.
Wierzenia tradycyjne mówią o tym, że lalki te nie mogą mieć rysów twarzy gdyż wtedy mogły by uzyskać własną tożsamość i zając się spełnianiem swoich życzeń.
Po skończeniu daje się lalkom jakiś mały drobiazg, mały prezent. Może to być guziczek, ozdoba, mały haft – cokolwiek. W zamian prosi się o spełnienie życzenia.
Często zdarza mi się, że po warsztatach dostaje maile od osób z warsztatów, które piszą, ze lalki działają i że już zaczęły spełniać życzenia.
Wierząc czy nie wierząc w magię, same warsztaty były niezwykle mile spędzonym czasem.„